Coraz bardziej modne jest trzymanie węgla aktywnego w zbiornikach holenderskich i roślinnych.
Zawsze był taki stereotyp iż węgiel wyciąga nawozy z wody.
Ostatnio trochę poczytałem i poobserwowałem jak to wygląda na zewnątrz i sytuacje jest prawdopodobnie inna niż myślałem.
Tj węgiel aktywny nie absorbuje soli czyli nawozów a jedynie :
"Filtry węgla aktywnego usuwają, lub zmniejszają stężenie wielu lotnych związków organicznych, pestycydów i herbicydów, a także chloru, benzenu, związków trihalogenometanu, radonu, rozpuszczalników oraz setki innych wytworzonych przez człowieka chemikaliów, które możemy znaleźć w wodzie z kranu. Niektóre filtry węgla aktywnego są umiarkowanie skuteczne w usuwaniu części, lecz nie wszystkich metali ciężkich. Dodatkowo, mocno sprasowane bloki węglowe w filtrach do wody usuwają cząstki o rozmiarze nawet do 0.5 mikrona, w tym cysty giardia lub cryptosporadium, mętność oraz pyłki. Pomimo iż wyższej jakości filtry węglowe są w stanie usunąć część manganu i siarkowodoru, glaukonitowego w celu usunięcia tych zanieczyszczeń, ponieważ efektywność filtra węglowego wobec tych zanieczyszczeń jest bardzo krótka, jeżeli ich zawartość jest wysoka.
Filtry węglowe nie są skuteczne w usuwaniu rozpuszczonych zanieczyszczeń nieorganicznych lub metali takich jak sole lub minerały (zanieczyszczenia powodujące osady lub twardość wody), antymon, arszenik, azbest, bar, beryl, kadm, chrom, miedź, fluor, rtęć, nikiel, azotany i azotyny, selen, siarczany, tal lub niektóre nuklidy. Usunięcie tych zanieczyszczeń wymaga zastosowania filtru odwróconej osmozy lub destylacji.
Węgiel aktywny nie usuwa zbyt efektywnie osadu ani pyłu, dlatego w systemie filtracji, często jest poprzedzany filtrem osadowym. Osadowe filtry wstępne, dodatkowo wydłużają życie wkładu węgla aktywnego poprzez wyłapywanie cząstek które w innym wypadku zapychałyby filtr węglowy zmniejszając jego powierzchnie filtrującą, a co za tym idzie zmniejszałby jego zdolności absorpcyjne"
A jakiejest wasze zdanie na temat węgla aktywnego i nawożenia ?