Quantcast
Channel: akwarystyczne.info - Lubuskie Forum Akwarystyczne - Wszystkie działy
Viewing all 4067 articles
Browse latest View live

Otocinculus afifinis - Otosek przyujściowy

$
0
0
Rodzina:
Zbrojnikowate.

[Obrazek: IMG_9240.jpg]

Występowanie:
Dorzecze Amazonki, stan Rio de Janeiro w Brazylii.

Wielkość:
Samce około 3 cm, samice około 4-4,5 cm. Ponoć zdarzały się samice o długości 5 cm.

[Obrazek: IMG_9239.jpg]

Dymorfizm płciowy:
Samice większe i szersze od samców.

Zalecane akwarium:
Minimum 50 cm długości na 6 osobników.

Dekoracja akwarium:
W naturalnym środowisku Otosek żyje w porośniętych roślinnością strumieniach z piaszczystym dnem. Lubi przesiadywać na liściach roślin lub na korzeniach.

[Obrazek: IMG_9260.jpg]

Woda:
Ja hodowałem je w czystych wodach z dużą ilością roślin, szczególnie nurzańców. Woda była raczej twarda, zasadowa, a mimo to Otoski dawały sobie dzielnie radę. Oficjalnie preferują wodę miękką i średnio kwaśną o odczynie około 6 pH.

Oświetlenie:
W moim akwarium miały nad sobą intensywne oświetlenie, ale preferują raczej oświetlenie średnio intensywne. Ja tłumiłem je pistią i rzęsą.

Opis:
Ryba niewielka, podobna budową do większości zbrojników - wydłużone, bardziej walcowate niż płaskie ciało, pysk zakończony "przyssawką". Przez całe srebrzyste ciało przechodzi czarny pas aż do nasady ogona. Widoczne są też nieregularne ciemne plamki. Oczy umieszczone są z boku głowy.

Zachowanie:
Ryba bardzo łagodna i towarzyska. Widywałem czasami potyczki między osobnikami, ale naprawdę sporadycznie. Nie należy umieszczać z nimi ryb większych od nich, gdyż Otoski mogą paść ich ofiarą. Aktywne szczególne wieczorem i w nocy.

Odżywianie:
Ryba posidająca praktycznie 100% diety typu roślinnego. W naturze odżywia się przeważnie glonami pobieranymi z kamieni, korzeni i roślin. Można wrzucać im też różnego rodzaju tabletki na bazie spiruliny, a także płatki.

Rozmnażanie:
W akwarium rozmnażają się rzadko. Tarło przebiega podobnie jak u kirysowatych - samiec ugania się za samicą, po tarle składa ona ziarno ikry w kieszeni utworzonej ze złożonych płetw brzusznych, a następnie przykleja je w przygotowanym miejscu. Jednakże niektóre źródła podają, że ikra jest rozrzucana przypadkowo.

Uwagi końcowe:
Ryba w miarę wytrzymała, ale tylko po uprzedniej, porządnej aklimatyzacji, gdyż przeważnie pochodzi z importu. Odnotowuje się dużą śmiertelność w ciągu pierwszego tygodnia – najczęściej z powodu zaniedbań podczas transportu. W moim przypadku po kilku dniach faktycznie "rozpłynęło się" kilka osobników... Z tymi, którzy się uchowali nie było problemów do końca.

Informacje zebrane na podstawie swoich doświadczeń z rybami, opisów w internecie oraz Atlasu Ryb Akwariowych Mai Prusińskiej.

[450l] Peruwiańska herbata w paski

$
0
0
Akwarium na chwilę obecną jest jeszcze na etapie urządzania. Na razie mała zajawka, oświetlenie to improwizacja z trzech latarek.
- wymiary: 150x60x50
- oświetlenie: brak, docelowo ok 24W w LED
- filtracja: Ikola MAXX 600, Eheim Skim 350
- ogrzewanie: 2 x 100W grzałki bez termostatu umieszczone poziomo przy dnie sterowane zewnętrznym kontrolerem (na razie w produkcji)
- podłoże: piasek
- rośliny: kilka anubiasów (nie wiem czy zostaną)
- zwierzęta: Skalary Peruwiańskie i inne ryby towarzyszące Oczko

[Obrazek: ogRrGum.jpg]

Corydoras pygmaeus - Kirysek pigmej

$
0
0
Rodzina:
Kiryskowate

[Obrazek: IMG_9336.jpg]

Występowanie:
Ameryka Południowa, dorzecze rzeki Madeira w Brazylii.

Wielkość:
Do 3 cm.

[Obrazek: IMG_20160201_173622.jpg]

Dymorfizm płciowy:
Samice są większe i szersze od samców.

Zalecane akwarium:
Minimum 50 cm długości dla grupki 5-6 Kirysków.

Dekoracja akwarium:
Piaszczyste dno (ewentualnie drobny żwir). Hodowałem go w akwarium z dużą ilością roślinności, gdzie czuł się jak w niebie. Uśmiech Bardzo fajnie prezentował się gdy leżał na małym heńku czy liściu anubiasa. Lubił także przebywać pod odnogami korzeni i tam wypoczywać.

Woda:
U mnie Kiryski pływały w wodzie średnio twardej i raczej zasadowej. Radziły sobie dobrze, choć powinny mieć wodę lekko kwasową i dość miękką. 22-26 stopni Celsjusza.

Oświetlenie:
Dobrze czuje się w świetle rozproszonym, stłumionym. W moim akwarium dominowało silne oświetlenie stłumione przez pistię i rzęsę.

Opis:
Bardzo mała rybka, o oliwkowo-srebrzystym kolorze z ciemnymi kropkami i wyraźnym, jasnym brzuszkiem. Wzdłuż ciała od pokrywy skrzelowej do pletwy ogonowej ciągnie się czarny pas. Samice większe i szersze od samców.

Zachowanie:
Ryba stadna - należy ją hodować w liczbie minimum 6-8 osobników. Najlepiej więcej, gdyż pokazuje wtedy pełnię swoich zalet. Jako jeden z nielicznych Kirysów lubi przebywać w wyższych partiach akwarium. Pięknie wtedy wygląda - stadko 10 kirysów przemieszczająca się z jednego końca akwarium na drugi!

Odżywianie:
Pokarm drobny - oczlik, plankton, pokruszony na miał suchy pokarm.

Rozmnażanie:
W osobnym zbiorniku z wodą o temp. 26 st. umieszczamy 2-3 samce i samicę. Po serii gonitw samica składa jaja w kieszonce złożonej z płetw brzusznych. Samiec ustawią się do samicy w pozycję w kształcie litery "T" i zapładnia ikrę. Samica przylepia ikrę do szyb, liści, korzeni itp. Rodzice z reguły nie wykazują chęci zjadania ikry, więc można zaryzykować pozostawienie ich w akwarium. Zaciemniamy delikatnie zbiornik i po kilku dniach pojawiają się młode, które karmić należy najbardziej drobnym planktonem. Z uwagi na maleńkie rozmiary młodych używamy małego filtra na najsłabszych ustawieniach.

Uwagi końcowe:
Ciekawe są rozbieżności w literaturze. Większość nazywa tego Kiryska karłowatym. Ale niektóre źródła mówią, że to błąd, bo karłowatym jest sierpoplamy. Ciekawe, bo pigmej jest mniejszy od sierpoplamego. Uśmiech Ocenę pozostawiam posiadaczowi ryby. Uśmiech

Informacje zebrane na podstawie swoich doświadczeń z rybami, opisów w internecie oraz Wielkiego Atlasu Ryb Akwariowych Aquaela

Rośliny po przycięciu gniją

$
0
0
Cześć
Miałam taki problem z Ludwigią rubin, czasami z pełzaczem bagiennym a ostatnio z rotalą sunset. Rośliny rosną super do czasu aż je przytnę i na nowo zasadzę. Wtedy destrukcja rośliny zaczyna się od stożka, staje się taki jakiś blady, potem się lekko skręci. Po kilku dniach liście od góry opadają w dół, następnie zaczyna czernieć łodyga też od góry, po czym odpadają liście i jest kilim :/ Miał z ktoś z Was taki problem?? Poradziliście sobie z ty jakoś? To jest zagwostka dla mnie od kilku lat Smutny A i reszta roślin rośnie super, od Toniny belem po Eriocaulony

Zmarła najstarsza ryba akwariowa

Bystrzyk pięknopłetwy

$
0
0
Hyphessobrycon pulchripinnis
Rodzina: Kąsaczowate
Cechy: 4,5 cm, samce smuklejsze
woda: ph od 5,5 do 7,5, twardość ogólna: 3 - 16 st. n., temp. 24 - 27 st.
Zalecenia: Ryba stadna. Najlepiej czuje się w akwarium po części gęsto obsadzonym roślinami. Intensywne żółte ubarwienie uzyskuje się karmiąc drobnymi skorupiakami.
Biologia: Zamieszkuje zarośnięte białowodne strumienie, głównie dorzeczy Rio Xingu i Tapajos w Brazylii.
Łącznie: W małych akwariach z innymi kąsaczokształtnymi, kiryskowatymi i zbrojnikowatymi, w dużych także z pielęgniczkami i żaglowcami.
Źródło: Ulrich Schliewen Ryby akwariowe od A do Z


.jpg  1487091794733-1877604776.jpg (Rozmiar: 804,73 KB / Pobrań: 2)
.jpg  14870919162091323845838.jpg (Rozmiar: 727,24 KB / Pobrań: 2)

Bardzo fajne i w toni pływające bystrzyki. Mogą być idealne dla towarzystwa większych spokojnych pielęgnic jak skalary i dyskowce gdyż w odróżnieniu od rodostomusów i neonów są większe (wyższe) i dzięki temu nie powinny być zjedzone przez dorosłe paletki i skalary.
Bardzo fajnie ubarwione na żółto z czerwonym okiem i na czarno obrzeżoną płetwą odbytową.
W sklepach często spotykana pod nazwą "Cytrynka"...

Szyszki olchy

$
0
0
Witam.Proszę o informację na temat szyszek olchy.Mam Ph7,4,GH20,KH14.W akwarium będzie również korzeń.Chciałbym otrzymać wynik Ph6,5-6,8,GH9,KH4.
Czytałem dużo artykułów na temat szyszek ale w każdym akwarium zachowują się inaczej.Widziałem w postach gdzie ludzie parzyli szyszki a w innych wrzucali bezpośrednio do akwarium.No i teraz ilość szyszek na 360 litrów.Widziałem różne przeliczniki od 2-3 na 10l.6 szyszek na 100 l.Sam już nie wiem.

Taniec godowy

$
0
0
Samiec Gupika (Poecilia Reticulata) tańczy przed samicą prężąc się i eksponując swoją barwną płetwę ogonową. Jeśli zostanie zaakceptowany, para przystępuje do rozrodu.

Gupik pawie oczko należy do rodziny Piękniczkowatych (Poeciliidae). Występuje w wolno płynących i stojących wodach Ameryki Południowej. Żywi się larwami owadów, skąposzczetami, glonami i zooplanktonem, osiąga 6 cm długości.

Tak wygląda:

.jpg  Konkurs 2014 Fot 11.jpg (Rozmiar: 287,39 KB / Pobrań: 1)

Zaręczyny z kamieniem

$
0
0
Samce Inii amazońskiej (Inia geoffrensis) chwytają szczękami kamienie i chwalą się nimi przed samicami. Po udanym pokazie łączą się w pary.

Inie to delfiny słodkowodne zamieszkujące głównie wody Amazonki. Żywią się rybami i skorupiakami. Osiągają do 2 m długości, mają masę do 200 kg.

Tak wyglądają:
[Obrazek: Delfiny_slodkowodne_3.jpg]
źródło: http://dinoanimals.pl/wp-content/uploads...odne_3.jpg

Miłość dodaje im skrzydeł

$
0
0
Pary Smuklenia pryskacza (Copella arnoldi) trą się nad wodą, wyskakując z niej wielokrotnie. Samica składa ikrę na zwisających nad powierzchnią wody liściach roślin lądowych, a samiec skrupulatnie spryskuje jaja wodą.

Smukleń pryskacz należy do rodziny Smukleniowatych (Lebiasinidae). Występuje w przejrzystych strumieniach Ameryki Południowej i ma ok. 7 cm długości.

Tak wygląda:
[Obrazek: 240px-Copella_arnoldi.jpg]
źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...rnoldi.jpg

Jak zmienić kolor wod...

$
0
0
Jak najlepiej zmienić kolor wody na letko brązowy?? Lub czym.

[Kowalów] Skalary Peruwiańskie Petrohyllum Scalare sp. Peru

Wątróbka

$
0
0
Wątróbka drobiowa gotowana i siekana. Rybki zachwyconeK,odqwnjkzotqsntexotqwotq=,f,017_ol_orig

Chemia, pokarmy itd

$
0
0
Witam, mam na sprzedaż następujące produkty:

9x Tropical Soft Line America 250ml S - 25zł/sztuka
2x Tropical Soft Line America 250ml M - 25zł/sztuka
Tropical Soft Line America 250ml L - 25zł
Tropical Soft Line America 100ml L - 10zł
5x Tropical Soft Line Arowana 100ml L - 10zł/sztuka
Tropical Soft Line America 100ml M - 10zł

2x Tropical Carbo 500ml - 20zł/sztuka

3x Seachem 250ml Flourish - 35zl

Aquael Phosmax Basic(usuwa fosforany) 1l - 15zł
Aquael ASAP 500 - 30zł
Aquael ActiClean 250ml- 10zł
Aquael ActiGran 250ml - 10zł

Wszystkie produkty nowe, nierozpakowane.

Wysyłka - koszt wg cennika poczty.

Ciekawostka natury

$
0
0
Świetny filmik ukazujcy niezwykłe życie słonych zwierzaków Uśmiech




Kupie lub wymienei Hydrothrix gardneri

Torf granulowany do filtra

$
0
0
Witam.Jakiej firmy polecacie torf granulowany.

Lampa Led AT Spectra 1 z rabatem 25%

Gorzów Szczecin poniedziałek 20.02

$
0
0
Wyjazd rano, powrót po południu

Nowość: Włoskie pompy MOVER (Dwupaki)

Viewing all 4067 articles
Browse latest View live